Menu

نمایش خبر

انتخابگر پوسته

برگزیدگان سوگواره شعر «بر آستان اشک» در 4 محور معرفی شدند/ بیش از 300 شعر فاخر از شاعران سراسر کشور

برگزیدگان سوگواره شعر «بر آستان اشک» در 4 محور معرفی شدند/ بیش از 300 شعر فاخر از شاعران سراسر کشور

سوگواره شعر «بر آستان اشک» امسال در سطح ملی در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار شد و از 7 استان کشور، شاعران برتر معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی فرهنگ‌سرای اندیشه، هفتمین دوره سوگواره شعر آیینی «بر آستان اشک» از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به همت فرهنگ‌سرای اندیشه برای هفتمین سال پیاپی در محرم و صفر سال 1399 برگزار شد. فراخوان این جشنواره در شهریورماه سال 1399 همزمان با ایام عزاداری سید و سالار شهیدان منتشر و از شاعران اقصی نقاط کشور درخواست شد تا آثار خود را به دبیرخانه این سوگواره واقع در فرهنگ‌سرای اندیشه ارسال کنند.
هفتمین دوره این رویداد ادبی به دلیل اتفاقات مهمی که در کشور رخ داده بود، با حال و هوایی کاملا متفاوت برگزار شد. در این دوره، علاوه بر پرداختن به اشعار عاشورایی که نمادی از فرهنگ عظیم و ارزشمند تشیع و کربلا است، در چند محور مهم دیگر نیز فراخوان دریافت اشعار منتشر شد که در همه این بخش‌ها اشعار بسیار ارزشمندی از شاعران آیینی کشور به دبیرخانه سوگواره رسید.
یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های سوگواره «بر آستان اشک» امسال، پرداخت دقیق شعری و ادبی به سوژه‌های روز کشور و اتفاقات مهمی است که در یکی دو سال اخیر رخ داده است. 
یکی از مهم‌ترین اتفاقات در سال 1399 داغ فراق زیارت اربعین به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا بود؛ به همین دلیل بخش «اربعین و انتظار» قرار داده شد. هم‌چنین در سوگ یک ساله شدن شهادت مظلومانه «قهرمان شکست استکبار» و «مرد میدان عمل» حاج قاسم سلیمانی، بخش ویژه‌ای تحت عنوان «بی‌سردار» در این سوگواره طراحی شد تا شاعران بار دیگر عرض ارادت خود را به ساحت این تربیت یافته مکتب امام خمینی و رهبر انقلاب نشان دهند. پرداختن به مدافعان سلامت که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند، باعث شد تا بخش ویژه‌ای برای دریافت شعرها با عنوان «مدافعان سلامت» قرار داده شود. بخش پایانی هفتمین سوگواره ادبی «بر آستان اشک» نیز به موضوع مساوات امام حسن (ع) اختصاص پیدا کرد.
همزمان با ماه مهمانی پروردگار و در آستانه لیالی پرفضیلت قدر، این سوگواره ادبی با معرفی اشعار برگزیده و برندگان خود به کارش پایان داد.
براساس این گزارش، هیئت داوران این سوگواره ادبی متشکل از شاعران برجسته کشور، احمد بابایی، علی داودی و محمود حبیبی کسبی، با اشاره به برگزاری این دوره از سوگواره در سطح ملی در بیانیه‌ خود نوشتند:
«هفتمین دوره‌ سوگواره‌ی شعر بر آستان اشک در قالب شب شعر محدود نماند و در قامت یک جایزه‌ی ادبی رخ عیان کرد تا به برکت این تغییر، بر آستان اشک از سطح شهر و استان تهران فراتر رفته و شاعران سراسر کشور را به این نهضت مبارک ادبی فرابخواند. شاعران گرامی نیز از اقصا نقاط کشور عزیزمان و از استان‌های گوناگون در لبیک گویی به فراخوان سوگواره شعر بر آستان اشک آثار ارجمند و ارزشمندی را به دبیرخانه‌ی سوگواره ارسال کردند. در مجموع ۳۲۵ اثر رسیده به دبیرخانه سوگواره در 4 محور محتوایی «اربعین و انتظار»، «محرم بی‌سردار»، «مدافعان سلامت» و «مساوات امام حسن» به شکل جداگانه مورد بررسی و
شاعران برگزیده در 4 بخش مذکور به شرح زیر معرفی می‌شوند:
بخش اربعین و انتظار:
نفر اول: علی سلیمیان با 240 امتیاز/ اصفهان
نفر دوم: علی ذوالقدر با 220 امتیاز/ تهران
نفر سوم: زهرا سپه‌کار با 206 امتیاز/ اصفهان
بخش محرم بی سردار:
نفر اول: عمار موحد با 225 امتیاز/ تهران
نفر دوم: محسن کلهر با 210 امتیاز/ همدان
نفر سوم: ریحانه کاردانی با 203 امتیاز
بخش مدافعان سلامت:
نفر اول: سعید تاج محمدی با 249 امتیاز/ خراسان رضوی
نفر دوم: علی فرزانه موحد با 243 امتیاز/ قم
نفر سوم: میثم داودی با 233 امتیاز/ قم
بخش مساوات امام حسن (ع):
نفر اول: محمدحسین مهدویان با 232 امتیاز/ قم
نفر دوم: عباس همتی با 230 امتیاز/ قزوین  
نفر سوم: عاطفه جوشقانیان با 219 امتیاز/ قم


لازم به ذکر است با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا که امکان برگزاری برنامه حضوری وجود ندارد جوایز نفیس به همراه لوح تقدیر سوگواره «بر آستان اشک» برای نفرات برگزیده ارسال خواهد شد.
 

مطلب قبلی توزیع غذای گرم در بین کودکان کار و پاکبانان روستای پلایین
مطلب بعدی گزیده بیانات رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت روز جهانی قدس
Print
217 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان