امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث
توضیح درباره موسسات تابعه

 

موسسه نشر شهر

تهیه و توزیع لوازم کمک‌آموزشی و ارایه سرویس خدمات کمک‌آموزشی به موسسات، ایجاد پایگاه‌های اینترنتی و اینترانتی و همچنین انجام فعالیت‌ها و ارایه خدمات فرهنگی در زمینه طراحی، چاپ، انتشار، توزیع، تهیه و فروش کتاب و نشریات (روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه و ...) و پوسترهای تبلیغاتی و برگزاری نشست‌ها و مسابقه‌های علمی و فرهنگی، از جمله فعالیت‌های این مرکز است.

اهدای کتاب و وسایل کمک‌آموزشی به مدارس شهر تهران و نیز اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی همچون کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه در تهران با عنوان نمایشگاه «یاد یار مهربان» از دیگر فعالیت‌های شاخص این موسسه است.

نشانی: میدان آرژانتین، ابتدای بلوار آفریقا، روبروی پارکینگ بیهقی، پلاک 6/ شماره تماس: 5-88193301

موسسه هاتف شهر

موسسه  فرهنگی هاتف شـهر در فـروردین 1385 تاسیس شد. برگزاری نمایشگاه‌ها، برپایی غرفه‌هایی نمایشگاهی، سمینارها، همایش‌ها، جشن‌ها و ارایه خدمات جهت برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و همچنین توسعه و تجهیز و نگهداری تاسیسات مراکز فرهنگی هنری شهر تهران در زمره فعالیت‌های این موسسه است. برپایی خیابان‌های هنر پایتخت از دیگر فعالیت‌های بارز این موسسه به شمار می­آید.

نشانی: ميدان انقلاب- ابتداي خيابان كارگر جنوبي- كوچه مهديزاده- پلاك 23/ تلفن: 66435103

موسسه تصویر شهر

ارائه خدمات صوتی و تصویری در سطح تهران از قبیل توسعه و تجهیز و نگهداری سالن‌های نمایش  مراکز فرهنگی شهر تهران، توزیع، پخش و عرضه محصولات سینمایی و تلویزیونی، مشارکت در تولید آثار فاخر سینمایی و تلویزیونی، از حضور موثر این مرکز خبر می‌دهد. در سال‌های اخیر فیلم‌های سینمایی همچون «میم مثل مادر» ساخته مرحوم رسول ملاقلی‌پور، «آواز گنجشک‌ها» مجید مجیدی، «طلا و مس» و «بوسيدن روي ماه» اثر همایون اسعدیان، «نارنجي‌پوش» از داريوش مهرجويي با سرمایه­گذاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تولید شده، كه از ميان آنها، فيلم سينمايي «ميم مثل مادر» به عنوان نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار معرفی شد.

تولید مجموعه‌های تلویزیونی پربیننده «زیرتیغ»، «کتابخانه هدهد»، «ترش و شیرین» و مشارکت در فیلم‌های سینمایی دیگری چون «خون‌بازی» رخشان بنی­اعتماد و «دعوت» ابراهیم حاتمی‌کیا و تولید نماهنگ‌ها و مجموعه مستندهای گوناگون درباره شخصیت‌های فرهنگی هنری و نیز موضوعات اجتماعی از جمله فعالیت­های بارز این موسسه است.

جشنواره تخصصی «فیلم شهر» نیز با موضوع شهری و محله‌گرایی به همت موسسه تصویر شهر برگزار می‌شود.

نشانی: خيابان پاسداران، خيابان گل‌نبي، خيابان ناطق نوري، ميدان قبا، ضلع شمالي فرهنگسراي پايداري/ تلفن: 3 - 22893142

مركز آموزش

مرکز آموزش از آذرماه سال 1384 با هدف آموزش عمومی شهروندان تهرانی فعال شد. تالیف، تدوین و انتشار کتاب و کتابچه و با گستره توزیع عمومی در زمینه آموزش مکتوب، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، ایجاد فرصت‌های مختلف جهت بهره‌مندی از کارگروه‌های آموزشی، تشکیل جلسات هم‌اندیشی و برگزاری همایش‌های فرهنگی، هنری و کارگاه‌های آموزشی از جمله اقدامات مرکز آموزش به شمار می‌رود. دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان، از بازوهای اجرایی این مرکز است که در امر آموزش‌های دانشگاهی و کوتاه‌مدت تحت نظر این مرکز فعالیت می‌کنند.

بخشی از فعالیت‌های مرکز در زمینه تالیف متون آموزشی و ارتباط با مراکز دانشگاهی و مطالعاتی و برنامه‌ریزی آموزشی صورت می­گیرد.

 

نشانی: میدان ولیعصر(عج)، بلوار كريم‌خان زند، نرسيده به حافظ، نبش خيابان شهيد گلابي، ساختمان شماره 4 شهرداري، طبقه 5/ تلفن: 88917563،

دانشگاه جامع علمي كاربردي/ تلفن: 5 - 88898941

مركز مشارکت های فرهنگی هنری

مرکز مشارکت های فرهنگی هنری، مرکز ساماندهی، مدیریت و نظارت بر فعالیت کانون های مردم نهاد، مراکز مشارکتی، پروژه های مشارکتی و اسپانسرینگ فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که علاوه بر صدور مجوز و نظارت بر کلیه فعالیت های مشارکتی سازمان، به حمایت های نرم افزاری، سخت افزاری و تبلیغی و اطلاع رسانی از این فعالیت ها نیز می پردازد.


نشانی: میدان ولی عصر(عج) – ابتدای بلوار کشاورز، نرسیده به فلسطین، پلاک 28، مرکز مشارکت¬های فرهنگی¬هنری
تلفن 16 – 88800613

 

3

مرکز مطالعات فرهنگی

این مرکز از ابتدای فعالیت در سال 1379 در قالب دفتر مطالعات و پژوهش‌های راهبردی، درصدد است از طریق تعامل با مراکز مطالعاتی، رصد برنامه‌ها، تحقیقات و فعالیت‌های آنها و در پی تبادل اطلاعات و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری، علاوه بر تکمیل بانک اطلاعاتی خود در حوزه مطالعات فرهنگی، با شناسائی مسائل و مشکلات فرهنگی اجتماعی محلات و مناطق تهران، مدیران را در طراحی و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها یاری دهد.

از سوی دیگر، مرکز مطالعات به‌عنوان بازوی فکری و پژوهشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عهده‌دار تأمین نیازهای شناخت مفهومی و محیطی مدیریت فرهنگی است تا این سازمان در ترویج و تعمیق هنر متعالی برآمده از تعالیم دین مبین اسلام و ارزش‌های انقلاب اسلامی، فراهم ساختن بستر و زمینه نیل به حیات طیبه برای شهروندان تهرانی و ارتقای سطح پایبندی ایشان به اصول و ارزش‌های اسلامی، اخلاقی، انقلابی، انسانی و ملی، قرین توفیق بوده و امر خطیر ایجاد و تقویت جریان‌های هدایت‌گر فرهنگی و هنری تهران را به اتکای دانش و پژوهش راهبری کند. همچنین این مرکز می‌کوشد با اتکا به تجارب سالیان گذشته در انجام مأموریت‌های خود، پاسخ‌گوی نیازهای واقعی سازمان و مراكز تابعه‌ آن باشد.

نشانی: تهران، خیابان انقلاب‌اسلامي،  بین ولی‌عصر(عج) و فلسطین، خیابان برادران مظفر شمالی، بن بست مهربان، شماره64/ تلفن: 66488566

دانشگاه جامع علمی کاربردی

این مرکز از سال 1380 با پذيرش دانشجو فعاليت خود را آغاز کرده است.

تأسيس مركز آموزش عالي علمي – كاربردي علوم شهري با توجه به اهداف زير در دستور کار قرار گرفته است.

 -   تربيت نيروي متخصص مورد نياز شهرداريها با اولويت شهرداري تهران، مناطق تابعه و سازمانهاي مرتبط و شهرداريهاي استان تهران به منظور تأمين نيروي آموزش ديده در راستاي تجهيز مديريت شهري تهران به دانش و تخصص روز به منظور رفع مسائل و مشكلات شهري، بهبود و ارتقا محيط و فرهنگ شهري، گسترش مشاركت مردمي به عنوان بهره وران اصلي از آنچه كه مواهب توسعه شهري خوانده مي شود و شهرسازي با مردم و براي مردم.

 -   آموزش نيروهاي شاغل در سازمان فرهنگي هنري و شهرداري تهران و ساير نهادهاي مرتبط به منظور ارتقا دانش فني و تخصصي آنان، آشنايي با علوم شهري در راستاي موفقيت هر چه بيشتر و كاربردي تر و شروع تحول در ساختار فرهنگي شهر تهران از شهرداري و اصلاح از درون.

 -     بهبود و ارتقا فرهنگ شهرنشيني و گسترش آن در بين عامه مردم در سطوح مختلف اجتماعي، صنفي، اقتصادي و مديريتي شهر و برگزاري دوره هاي آموزش علمي – كاربردي براي صنوف و در نهايت سازماندهي فرهنگي مشاغل.

-   افزايش دانش فني و مهارتهاي شغلي کارکنان شهرداري تهران و سازمانهاي وابسته در حوزه علوم شهري

نشانی: بلوار كريم‌خان زند، نرسيده به حافظ، نبش خيابان شهيد گلابي، ساختمان شماره 4 شهرداري، طبقه 5/ تلفن: 5 - 88898941

 

خانه شهریاران جوان

خانه‌شهریاران‌جوان در سال ۱۳۸۵ ، با هدف ایجاد بستر مناسب برای مشارکت شهروندان به خصوص جوانان در اداره بهتر شهر و تلاش برای ارتقاء و توانمندسازی جوانان در زمینه انجام فعالیت‌های داوطلبانه در شهر تهران آغاز به کار کرد.
هم‌اکنون خانه‌شهریاران‌جوان در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران دارای دفاتری است که عمده فعالیت‌ها از طریق دفاتر مناطق و با هماهنگی ستاد مرکزی انجام می‌گیرد.

نشانی:  خیابان شهید مطهری – خیابان میرعماد -نبش کوچه هشتم – پلاک ۲۳
تلفن : ۸۸۷۴۰۱۴۴

 

پردیس تئاتر تهران

این مرکز سال 1395 به طور رسمی افتتاح شد. هویت این مرکز، تئاتر با رویکرد حرفه ای است. سالن اصلی این مرکز با ظرفیت ۸۸۸ نفر، سالن سینما اجتماعات با ظرفیت ۱۴۰ نفر، پنج سالن بلک‌باکس با ظرفیت هر کدام ۱۴۰ نفر، سالن روبازی با ظرفیت هزار نفر و دو پلاتو تمرین از بخش های اصلی این مجموعه است.

نشانی:  اتوبان امام علی(شمال به جنوب)، خروجی شهید محلاتی (به سمت شرق)، خیابان شهید شاه‌آبادی جنوبی، بعد از میدان مالک اشتر، خیابان شهید بقایی، پردیس تئاتر تهران
تلفن : ۳۳۰۳۴۱۷۲